Jdi na obsah Jdi na menu
 


Hrady, hrádky a Švédové

10. 9. 2008
 V krajině kolem Sedlčan se nachází několik hradů, zámků, panských sídel, tvrzí a zřícenin. Asi nejznámějšími jsou zámek Orlík, hrady Zvíkov a Vysoký Chlumec a zřícenina hradu Vrškamýk. I k těmto historickým stavbám se váží pověsti o bytostech nadpozemských. Například na Vysokém Chlumci se prý zjevuje uplakaná princezna, kterou její pantáta zazdil za to, že si nechtěla vzít prince, kterého jí vybral.

 

Jiná legenda popisuje krajinu kolem Vysokého Chlumce a Vrškamýku v době, kdy tudy táhli Švédové, drancující místní vesnice. Jeden obzvlášť krutý důstojník v bojích s vesničany zemřel a ve výročí jeho smrti se v těch místech zjevuje stará kráva. Zvíře podle pověsti úpí, naříká a šplhá na smrk. Když se dostane na jeho špici, zřítí se a příští rok se objeví znovu. Je to duch zemřelého vojáka.

 

4-Vrskamyk.jpg

 

O setkání Švédů s místními lidmi vypráví i Jiří Kubík, který na Petrovicku žije od svého narození, nejdříve v nedalekém Porešíně, nyní v Petrovicích:

Kolem Porešína táhli Švédové a Porešíňáci se před nimi schovali do lesů, protože si mysleli, že potáhnou po silnici. Ale oni to vzali přes pole a v těch lesích je vyhmátli. Nic ale Porešíňákům neudělali. Vojáci poručili donést dřevo na oheň a vodu. Když začala vřít, něco do ní nasypali. Potom začali nalévat do hrnků a nabízet. Lidé nechtěli ochutnat, protože si mysleli, že je Švédové chtějí otrávit, ale viděli nápoj pít i kuchaře, a nakonec ochutnali taky. A tak se do Porešína poprvé dostala zrnková káva.“

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář