Jdi na obsah Jdi na menu
 


Rýbrcoulovo (Krakonošovo) srdce - druhá verze

1. 1. 2009
Žil v Borotíně na zámku pán, o jehož chtivosti a krutosti si poddaní jen šeptem vyprávěli. Ve své chamtivosti toužil po stále větším a větším bohatství, až se spojil se samotnými mocnostmi pekelnými. Na jedné ze svých četných vyjížděk lesem se setkal s nuzným staříkem. Zle se na něj obořil a div že na něj smečku psů neposlal. Stařík prosil, aby jej zámecký pán ušetřil a slíbil mu obrovské bohatství, pokud mu splní jedno přání. Do příštího jitra měl dát zámecký pán postavit zámek na místě, kde se setkali. Pán se spěšně vrátil do zámku, a když shromáždil dostatek zlata, stříbra a drahého kamení, povolal ďábla na pomoc.
Obrazek
Nová stavba rychle rostla. Stařík vida pánovu nenasytnost, zmizel, aby podplatil vesnickou ženu, která žala na okraji lesa trávu. Ta podle dohody zabavila chlapíka nosícího balvany na stavbu zámku - byl to sám ďábel. V tom zakokrhal kohout.
Když zámecký pán viděl, že prohrál, proklel všechny mocnosti pekelné, i ďábla, nesoucího poslední kámen. Ten pln zlosti uhodil tím kamenem do zámku, budovu za děsného hromobití rozmetal a zámeckého pána roztrhal na kusy. Na místě hrůzy
zůstal pouze stařík - byl to přestrojený mocný vládce Rýbrcoul, který na svých cestách trestá nepravosti světa.

Rýbrcoul na paměť "kamenného srdce" pánova proměnil skutečné jeho srdce v obrovský balvan, který pro výstrahu ponechal uprostřed trosek zámku.
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář