Jdi na obsah Jdi na menu
 


Šlovický vodník

13. 1. 2008

To měl tehdá šlovický mlynář velké trápení s vodníkem. Když bylo nejvíce práce, vodník zastavil mlýn nebo zablokoval stavidla. Také zamotával sítě na odchyt ryb, po nocích všude šplíchal vodu, porážel nábytek, rozhazoval obilí a vůbec tropil samá lotrovství. Mlynářská chasa a mleči se proto šlovickému mlýnu začali vyhýbat. Mlynář, který už málem padl do rukou lichvářů, zkoušel kde co, aby hastrmana z mlýna vypudil, ale marně.

Až jednou přišel do mlýna krajánek a požádal o nocleh. Mlynář pocestnému pověděl o vodníkových nočních rejdech, ale ten měl pro strach uděláno. Byl to dobrý muzikant. Po večeři začal hrát na housle tak líbezně, až hudba přilákala vodníka, který začal škemrat, aby ho naučil také tak hezky hrát.


Krajánek přichystal na vodníka lest. Řekl mu, že má křivé prsty, a proto mu je musí nejdříve narovnat, aby mohl lépe hrát. Vyvrtal do stolu deset děr a přikázal hastrmanovi, aby do nich strčil prsty. Zespoda je přichytil tak pevně, že jimi nemohl ani pohnout. Pak odepjal pásek a začal zeleného mužíka vyplácet. Přestal, až když mu slíbil, že se už ve mlýně nikdy neukáže. Krajánek ještě pro jistotu několik nocí ve mlýně přespal, aby se přesvědčil, že vodník svůj slib splnil. Potom se vydal na další cestu.

A ve šlovickém mlýně už ani jedinkrát zle nezašplounalo.


 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář