Jdi na obsah Jdi na menu
 


Domácí skřítkové, raráši a černá kuřata

6. 10. 2006

Obrazek Štěstí do domu tak nosil např. "had hospodáříček". Držel-li se na statku a byl-li dobře živen denními příděly mléka a chleba, přinášel hospodáři štěstí. Běda však, zabil-li ho někdo ve zlé vůli - pak se na stavení snesla smrt či jiné neštěstí.

Prací i kouzly pomáhali také různí skřítci - ti se zjevovali pouze domácím pánům, nebo také vůbec ne. Za svou práci požadovali od každého jídla po třech lžících nebo třech soustech. Pokud byl šizen nebo ho snad někdo pozoroval při práci, opustil stavení a s ním odešly i peníze a štěstí. Kromě domácích hospodáříčků byli také skřeti, starající se o ovocné sady a "stodolníci", oplývající velikou silou.

Pokud se v domácnosti nedrželi tito dobří duchové, mohl si hospodář pomoci peklem - šotkem neboli plivníkem, zvaným též špírek nebo špiritus. Zde podrobný návod ze staré knihy: "Špiritusa člověk dostane, vezme-li od slepice černé vejce, dá-li si je pod levé paždí a sedne za pec. Po 9 dní nesmí se ani mýti, ani česati, ani modliti, ani nehty sobě stříhati. Za 9 dní se mu z toho vejce vylíhne špiritus a udělá mu, cokoli člověk chce. Nosí mu peníze, vypravuje mu noviny ze všech končin světa. Takový člověk zaprodá však svou duši. Kdo si od špiritusa chce pomoci, musí chytiti divokou černou slepici, přiváže jí špírka za ocas a pustí ji. Anebo vezme lahvici, zacpe ji a pověsí ji se špírkem uvnitř na jedli nebo na buku a uteče." Pokud se likvidace špírka nezdařila, dovedl se krutě pomstít - dokonce i zapálit stavení /a samozřejmě si s sebou odnesl i štěstí a bohatství/.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář