Jdi na obsah Jdi na menu
 


Duchové

6. 10. 2006

Některé ale také strašily - asi to byla jistá forma očistce nebo pekla - např. jsme mohli spatřit různé bezhlavé rytíře /padli v bitvě, souboji, byli sťati za velké zločiny anebo neprávem/, bludičky /duše dětí, které zůstali nepokřtěné/ a pod. Dá se říci, že téměř všechna strašidla můžeme pod toto souhrnné jméno zařadit.

Prokletí a duchové

se vyskytují na místech, kde kdysi žili nebo aspoň zemřeli. Lze rozlišovat mezi Prokletými, kteří se snaží odčinit nějaké své zlo a Přízraky, které se zjevují na místě, kde někdo tragicky zahynul. Prokletí bývají někdy doprovázeni Přízraky nebo mohou držet v zajetí duchy dobrých lidí, často svých obětí. Přízraky jsou obvykle neškodné, mohou pouze děsit, ale Prokletí jsou něco jiného. Patří mezi ně i Ohniví muži a také spousta pravých Duchů. Prokletí obvykle mohou mluvit a vždy rozumí tomu, co se kolem nich děje, pokud nejsou zaujati svým trestem. Většinu z nich lze osvobodit nebo aspoň zaklít, ale ne vždy o to duchové stojí. Navíc je to často spojené s různými ryziky a nebezpečenstvími. Někteří Prokletí jsou zlí i po smrti ( např. tzv. Mstitelé a Strážci).

Mstitelé

jsou duchové, kterým bylo za života ublíženo (nebo si to aspoň myslí) a nemají po smrti klid, dokud se nepomstí. Po naplnění pomsty obvykle zmizí, ale ne vždy. Vůči objektu své msty jsou nemilosrdní a často i krutí. Nelze je vysvobodit jako běžné prokleté (a ani o to nestojí), leda by je někdo přesvědčil o nesmyslnosti nebo nespravedlnosti jejich msty (téměř nemožné). Někdy je lze zneškodnit zaříkáním, ale budou se bránit a je to nebezpečné a velmi těžké. U nás se vyskytují také, ale moc příkladů o nich v literatuře nenajdete (nejsou to veselé příběhy). Mezi Mstitele nepatří jen duchové, ale i někteří Navrátilci z hrobu (vulgárně Zombie).

Strážci

Strážci jsou značně nesourodou skupinou nadpřirozených bytostí. Patří mezi ně jak Prokletí, tak mnohem starší Bůžci, Zemští duchové (neplést si je s pravými Duchy - Prokletými), Démoni (u nás třeba Čert nebo Vodník), různí příslušníci Starých národů (Permoníci, Skřítci, Víly). Jak vyplývá z názvu, jejich úkolem je střežit nějaké místo, osobu(y) nebo předmět (poklad). Stážci míst jsou buď lokální (klasická strašidla typu Bludička) nebo globální (typ Blanický rytíř). Globální Zemští stážci často disponují velkými poklady, které ale nejsou jejich hlavním posláním. Strážci pokladů zahrnují všechny zmíněné kategorie. Strážci osob jsou buď omezeny na jednu osobu (patří sem třeba i Poltergaist) nebo na celý rod (Rodoví duchové jako je třeba Bílá paní).

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář