Jdi na obsah Jdi na menu
 


Fext

6. 10. 2006

 

Německá zjevení byly také na rozdíl od mnohdy dobromyslných českých protějšků pěkné potvory. Na Krušnohorsku řádili hlavně různí zlí skřetové, na Vysočině a jižní Moravě byl zase ráj fextů. Fextové byli lidé, kteří nemohli být zastřeleni obyčejnou kulkou a jejich těla se ani po smrti nerozložila. To, že se z člověka stane fext, bylo možno zjistit už při narození, pokud přišel novorozenec na svět v plodovém obalu. Většina pověstí o fextech vznikla v době třicetileté války.

Dlouhodobým výzkumem bylo, pravda, zjištěno, že "fextovství" se dá zjistit už v kolébce, nicméně je to pouhý procentuelní zlomek většiny případů, kdy takový voják ze strachu před smrtí podepsal smlouvu s ďáblem. Dostal tak amulet - tajuplný lístek, bylinu, očarovaný předmět... Říkalo se jim též zmrzlík nebo nezmar - pověst o nich vznikla z několika případů, kdy mrtvý ve svém hrobě neztrouchnivěl, ale pouze vyschl. Lidé jej , pokud jej v tomto stavu našli, znovu nepohřbívali, ale stavěli jej v márnici ke zdi, s hrůzou zvědaví na jeho skutky.
Podobně jako u vlkodlaka působil smrt stříbrný hrot, u fexta spolehlivě zabíjela skleněná kulka.

A zde ještě jedno lidové vyprávění:
V obci zvané Vyšší Lhota slavili v půli 19. století posvícení. Když byla zábava v plném proudu a většina mládenců již značně podroušena, napadlo nějakého čeledína donést z márnice fexta - "ať si taky zatancuje". Jak pravil, tak také udělal - trochu si s ním zatančil, kořalku mu nabídl, až hostinská uznala, že je toho dost a oba tanečníky vyprovodila.
Čeledín se s fextem na zádech ztratil. Našli ho až druhý den ráno - udušeného v márnici, jak se objímal s fextem... /Volně podle vyprávění staříčka Krátkého z Rudého, 1934/.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

hezký

(aaa, 10. 2. 2009 15:39)

strašidelný!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

hustota

(marta jindrova, 14. 10. 2008 10:44)

je to zajimave a takovych lidi je malo sem rada ze sem to zjistila

Pěkná stránka

(Radim, 13. 1. 2008 18:52)

Dobrá náhoda že jsem tuhle stránku našel, Přemdo. My ted ve škole bereme pohádky, takže si sestavujeme třídní bestiář, mohl bys mi pomoct?