Jdi na obsah Jdi na menu
 


Ježíbaba - Ďáblova babička

11. 10. 2006

Ježíbaba je teta rusalek. Často v podzemí vaří podivné ohavné lektvary: "Žumpa na výkaly jest takořka parádním pokojem vedle ježíbabiny varny. Každý sud zapáchá, až lidé omdlévají. Sudy jsou na sobě vysoko narovnány, a kdekoli se mezi nimi objeví malý otvor, tam tomu zabraňují mokré ropuchy a tuční slimáci, spletení v hnusný chomáč." Co v sudech Ježíbaba skladuje a ve varně vaří, bůh suď. Snad duše zatracenců. Dým z její varny je pak vidět v močálech jako dusné páry.

Ďáblova babička často dohlíží na Ježíbabinu činnost. "Nikdy nevyjde z domu bez ruční práce: také zde měla ji u sebe. Šila všeliké maličkosti, lidem do střevíců, aby byli připraveni o klid a pokoj. Vyšívala lži a háčkovala neprozřetelná slova, spadnuvší na zem."

(Citováno podle: H. Ch. Andersen: Pohádky II., převyprávěl Karel Mašek. Otto, 1904)

Baba Jaga je ruskou obdobou Ježibaby, ale je velmi zlá. Kupodivu má často respekt před silou a pokud ji hrdina zastraší nebo se jí vlichotí, může mu pomoci. Jinak je lidožravá a vůbec ošklivá a nebezpečná. Vládne zvířatům a různým nestvůrám. Není jediná, často se mluví o "setrách", takže jich bývá více.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář