Jdi na obsah Jdi na menu
 


Rýbrcoul nebo Krakonoš? - 1.

6. 10. 2006

ObrazekVyskytuje se již několik staletí v bájích lidu krkonošského, a to v jazyku českém i německém. Je to příklad strašidla sociálně cítícího, se sklonem k anarchii, bývá také považován za jednoho ze zakladatelů odrůdy strašidel-ekologů. Rád totiž trestá nejen bohaté sedláky, kteří nenechají chudým domkářům odnést z pole klásek, ale trestá i ty, kdož poškozují rovnováhu v přírodě. Ve starší literatuře je však veden jako strašidlo (či spíše gnóm, horský duch) zlomyslné a pošetilé, často páchající na ubohých pocestných různé veselé skutky; rád se proměňuje v bludný kořen, v myslivce (ano, asociace s čertem není tak úplně bez logiky) nebo pocestné, aby svedl z cesty. Někdy lidem pomáhá, ale velice zvláštním způsobem: jako odměnu za dobrý skutek jim věnuje hromádku trusu, která až v pocestného chaloupce promění se v hroudy zlata.. Málokdo ale voňavý náklad donese až domů...

Tento "pán hor" /také "duch hor"/ má několik jmen. Kromě už uvedeného Rýbrcoula se mu říká i Krakonoš nebo - na jeho vlastní přání - "Pan Jan z Hory" (nemá prý totiž rád, když se o něm hovoří jako o Rýbrcoulovi).

Jméno "Rýbrcoul" je nesmírně zajímavé i z hlediska jeho vzniku. Existuje totiž asi 1OO teorií o tom, jak vzniklo. Takže:

1/ prý snad ze slova "Rübenzahl" (Rübe=řepa, zahlen=počítat, tedy snad "Řepočet"?) - k tomu se ještě vrátíme, až budeme informovat o pověsti, která vysvětlí, jak duch ke jménu přišel;
2/ další teorií je i vznik jeho jména z již Evčou zmíněného Lucipera. Lidé se totiž báli vyslovovat ďáblovo jméno nahlas, a tak přesmyčkami Luciper=Repicul=Rebycul vzniklo konečné Rýbrcoul.

Lze tedy vyslovit i možnost, že Rýbrcoul patřil původně k padlým andělům, na což odkazují i jeho zlomyslnější kousky, jako zavádění pocestných (po vzoru bludiček či bludných kořenů).

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář